Vydání základního typu karty, u které lidé musí uvést své osobní údaje, bylo dosud zdarma. Město tím chtělo lidi přimět k tomu, aby si opencard pořídili. Kartu ale už nyní vlastní více než 950.000 lidí.
Stokorunu nově lidé zaplatí v případě, že si kartu osobně vyzvednou. Pokud si ji nechají poslat poštou domů, vydají z peněženek o padesátikorunu více. Od srpna budou úředníci poplatek vybírat v hotovosti, od září bude možné platit i kartou. Praha od srpna zavádí i nové služby pro držitele opencard, kteří se na webu zaregistrují. Přes internet si budou moci například požádat o výměnu nebo zablokování karty. On-line bude možné požádat také o vydání anonymní karty.
Novinkou je zavedení identifikačního kódu pro anonymní karty a karty, které nejsou v magistrátním systému evidovány. Kód nově umožní držitelům těchto karet jejich zablokování nebo výměnu. To dosud nebylo možné, protože magistrát o kartách neměl v registru žádný záznam. Držitelé karet si o vydání kódu budou moci zdarma požádat v zákaznickém centru.
Držitelé opencard, kterým platnost karet končí v období od 1. srpna letošního roku do 31. července příštího roku, si ji mohou od června o dva roky prodloužit. Této možnosti už využilo asi 90.000 lidí ze zhruba 300.000, kterých se to týká.
Informace o novém ceníku opencard a změnách najdou zájemci
na internetu nebo na všech místech, kde mohou o opencard požádat. Mezi ně patří kromě zákaznického centra v Jungmannově ulici také infocentra dopravního podniku či pobočky městské knihovny. Obrátit se mohou také na infolinku na čísle 12444.
Kritizovaný projekt opencard už stál kolem miliardy korun. Především v počátku ho provázely problémy a nevýhodné smlouvy. Protikorupční policie loni obvinila pět úředníků z pražského magistrátu, všichni čelí obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Dvěma úředníkům letos obvinění rozšířila.
zdroj: ČTK