Téměř tři pětiny lidí považují svoji domácnost za "ani bohatou, ani chudou". Osm procent lidí svoji domácnost označilo za bohatou, opačně se vyjádřilo 34 procent dotázaných. Pocit chudoby mají častěji lidé se základním vzděláním, starší lidé, nepracující důchodci, nezaměstnaní, nekvalifikovaní dělníci, příznivci levice nebo nevoliči.
Základní potřeby, jako jsou jídlo a oblečení, nemá problém financovat 94 procent domácností. Koníčky a zájmy jednotlivých členů rodiny zvládá pokrývat 58 procent dotázaných. Jen 38 procent Čechů si může ze svého příjmu dovolit nakupovat zdravější potraviny a 36 procent dotázaných si spoří. Jen necelé čtvrtině lidí umožňuje příjem domácnosti trávit dovolenou v zahraničí, luxusní zboží si pak kupuje 12 procent dotázaných.
Hodnocení všech těchto položek se podle CVVM velmi shoduje se subjektivním hodnocením životní úrovně vlastní domácnosti a výší jejího příjmu. Možnosti plynoucí z příjmu se také zvyšují s dosaženým vzděláním. Výrazné rozdíly zaznamenalo CVVM v hodnocení z hlediska zaměstnání, hůře svou situaci vnímají důchodci a nezaměstnaní, v menší míře i lidé pracující v nekvalifikovaných dělnických profesích. Lépe na tom naopak jsou podnikatelé a živnostníci, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci a studenti.
Průzkum se uskutečnil od 1. do 10. října a zúčastnilo se ho 1045 lidí.
zdroj: ČTK