Tatiana Vilhelmová věnovala danajský dar empatickému zdravotníkovi a rozveselovači pacientů

Obraz vypálený do dřeva s motivem hlavy psa Tosa Inu a nápisem „Řád věrného pomocníka“ věnovala herečka Tatiana Vilhelmová Pavlu Ritschelovi, který pracuje jako zdravotní sestra na Infekční klinice Nemocnice Na Bulovce. Dar předala spolu s autorem obrazu Karlem Kuchařem, který je po úraze už třicet let odkázán na vozík, a Filipem Smoljakem, ředitelem Muži a ženy, o. p. s., a také iniciátorem projektu Danajský dar. Obraz převzal zdravotník dnes přímo na svém pracovišti.

Obraz ve dřevě nebyl jediným dárkem Pavlu Ritschelovi. Jako přídavek k „danajskému daru“ připravila Tatiana Vilhelmová spolu se zpěvákem skupiny Nightwork a hercem Vojtěchem Dykem speciální tričko a lístky na koncert Nightwork. Volný vstup na koncert Nightwork je podle nich ve správných rukách. V darovacím listu má totiž Pavel napsáno: „Emaptický zdravotník a rozveselovač pacientů, který má rád noční službu (Nightwork) a psa (Tosa Inu).“ Herečka Vilhelmová sama obdržela „danajský dar“ vloni od exprezidenta Václava Havla. Dostala Knihu „Prosím, stručně“ vydanou v gruzínštině.

„Dlouho jsem přemýšlela, komu štafetu od Václava Havla předám. Protože po své hospitalizaci právě na klinice Nemocnice Na Bulovce jsem si velmi často vzpomněla na ošetřovatele Pavla, který svou dobrou náladou neustále kolem sebe šířil pozitivní energii, měla jsem jasno. Dodnes si pamatuji, jak jsem se těšila na dny, kdy měl Pavel službu. Když přicházel do práce, tak si buď pískal nebo zpíval a mně to ohromně pomáhalo,“ vysvětlila Vilhelmová svou volbu.
 
Volba motivu psa na obraze ve dřevě nebyla náhodná. Pavel Ritschel je totiž chovatel čtyřletého psa Tosa Inu, který se jmenuje Akula. „Akula je pro mě ten nejvěrnější pomocník. Říká se, že jaký pán, tokový je pes. Jestli to platí i obráceně a já pro někoho znamenám věrného pomocníka, jsem nesmírně šťastný. Tato práce má pro mě totiž smysl,“ řekl Pavel při přebírání ocenění. Ohledně dalšího obdarovaného má Pavel Ritschel pár dní na rozmyšlenou.
 
Dojetí neskrýval ani autor obrazu Karel Kuchař, který přestože je kvadruplegik, dokázal do dřeva vypálit věrnou podobu japonského psa. „Když jsem se dozvěděl, že dnešní předání proběhne právě v Nemocnici Na Bulovce, bylo to pro mě přímo symbolické. Na Bulovce mi totiž před třiceti lety zachránili zdravotníci život,“ dodal Kuchař.
 
Projekt Danajský dar spočívá v předávání dárků mezi nejen významnými osobnostmi - cílem akce je upozornit na význam dárcovství. Jak vysvětlil Filip Smoljak, prvním příjemcem Danajského daru byl v únoru 2011 exprezident Havel. Po převzetí obrazu Lukáše Vrbase, mladého malíře s diagnózou DMO, ihned uvedl Táňu Vilhelmovou jako tu osobu, jíž by chtěl štafetu Danajského daru předat.
 
Smyslem projektu Danajský dar je podle Smoljaka rozvíjet dárcovství mezi lidmi. Takto poctěný člověk zároveň získává povinnost dát dárek někomu dalšímu, ať už z okruhu svých blízkých přátel nebo vzdálených idolů. "Muži a ženy, o. p. s., hlavní organizátoři celé akce, si budou vždy pokládat za čest pomáhat danajským dárcům s vymýšlením či výrobou daru a jeho předáním," dodal Smoljak, jehož sdružení jinak významně pomáhá s pracovním uplatněním osob se zdravotním postižením.
 

Sloupek