Na zrychlení meziročního růstu cen mělo mezi potravinami největší vliv zdražení rýže, vajec, rostlinných tuků nebo citrusů. Také ceny čokolády a čokoládových výrobků přešly z poklesu 1,2 procenta v červenci do růstu o 7,7 procenta v srpnu. "Ke zrychlení meziročního cenového růstu došlo i v oddíle odívání a obuv v důsledku zvýšení cen oděvů o 2,9 procenta," uvedl ČSÚ.
Na samotném meziročním růstu spotřebitelských cen se pak nejvíce podepsalo zdražení mléka, sýrů, jogurtů nebo medu. Nižší než loni byly naopak zejména ceny brambor (o 41,1 procenta) a jablek (o 21,5 procenta).
Lidé proti loňsku zaplatili více za dopravní služby, dovolené nebo finanční služby. Naopak hlavně kvůli zlevnění elektřiny o 10,4 procenta se snížily ceny za bydlení. Zdražil ale zemní plyn, čisté nájemné, vodné a stočné, teplo a teplá voda. Meziroční pokles cen pokračoval v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku snížení cen telefonických a telefaxových služeb o 3,3 procenta a mobilních telefonů o 19,5 procenta. "Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 1,2 procenta," uvedl ČSÚ.
Proti předchozímu měsíci zlevnila v srpnu hlavně plodová zelenina (o 28 procent), brambory (o 25,6 procenta) a peckoviny a bobuloviny o (20,2 procenta). Lidé zaplatili méně také za mléko, sýry, jedlé oleje, drůbež, lihoviny, víno, pivo nebo obuv.
Naopak proti červenci zdražily hlavně dovolené a finanční služby. Mezi potravinami se zvýšily zejména ceny citrusů (o 20,4 procenta), čokolády a čokoládových výrobků, nealkoholických nápojů, jogurtů, vajec, běžného pečiva a rýže. "Ceny zboží úhrnem klesly o 0,3 procenta, zatímco ceny služeb o 0,3 procenta vzrostly," dodal ČSÚ.
zdroj: ČTK