Představení o možných koncích světa na hvězdárně

Srážku Země s jádrem komety, výbuch supernovy či rozpínání Slunce si mohou od čtvrtka prožít návštěvníci Štefánikovy hvězdárny na pražském Petříně. Pracovníci planetária pro ně naplánovali tři nejpravděpodobnější scénáře konce světa, které budou moci sledovat průzory ze speciálního krytu. Multimediální představení, které novinářům představil vedoucí hvězdárny Jakub Rozehnal, bude možné navštívit minimálně do konce roku.

Autoři představení si podle svých slov téma vybrali zejména proto, že se o letošku často hovoří jako o roku konce světa. Souvisí to s tím, že 21. prosince 2012 končí jedno období mayského kalendáře. Pracovníci Štefánikovy hvězdárny tak chtěli ukázat, jaká skutečná 'smrtelná nebezpečí' by Zemi mohla v budoucnosti čekat.

"Chceme dát lidem příležitost si konec světa řádně vychutnat," prohlásil Rozehnal. Autor představení Martin Fuchs dodal, že použil pravděpodobně poprvé pro vzdělávací účely takzvaný videomapping. Jde o promítání 3D audiovizuálních animací na reálné objekty. Pro ještě skutečnější prožitek pak přidal další efekty, například tepelnou vlnu.
 
První z možných alternativ, jak bude Země v budoucnu zničena, je podle představení srážka Země s jádrem komety o průměru 20 kilometrů. Podle autorů by lidé těleso odhalili zhruba rok předtím ve chvíli, kdy by bylo od Země vzdáleno 750 milionů kilometrů. Na jeho zničení by však bylo potřeba takové síly, jakou by mělo zhruba 150.000 jaderných bomb svržených na Hirošimu.
 
Dopad jádra podle pracovníku hvězdárny vyvolá nejsilnější zemětřesení, jaké zde kdy bylo. Nad místem srážky se vytvoří obrovská ohnivá koule, která zapálí objekty v okruhu 1000 kilometrů. Bude se také šířit obrovská tlaková vlna a vytvoří se velký přetlak. Katastrofu prý nepřežije 80 procent všech živých forem. Pravděpodobnost události je pak jednou za 700 milionů let.
 
Ke konci světa může dojít podle autorů také tak, že ve vzdálenosti 20 světelných let od Země vybuchne supernova vzniklá z hvězdy středně těžké hmotnosti. Elektrické proudy budou následně způsobovat výpadky satelitů a navigačních systémů. Záření postupně poškodí ozonovou vrstvu a bude způsobovat rakovinné bujení a mutace. Třetí možností zániku planety je v daleké budoucnosti rostoucí výkon Slunce. Přibližně za 2,5 miliardy let stoupne podle představení teplota Země natolik, že se z povrchu zcela vypaří voda. Zanikne tak veškerý život. Lidé už se proto nedožijí dne, kdy teplota na planetě dosáhne 2000 stupňů a povrch se promění v oceán žhavého magmatu.
 
zdroj: ČTK

Sloupek