"Dnešní spuštění provozu těchto informačních panelů na trase A, které navíc zobrazují čas do příjezdu další soupravy, je ukázkou toho, že zpětná vazba mezi námi a cestujícími skutečně funguje. Nyní budou následovat stanice metra na trase B a C. Předpokládám, že tento časový údaj bude zobrazován ve všech stanicích metra do konce letošního roku," uvedl generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš.
K nové službě dopravní podnik využil stávající informační prvky, umístěné v polovině nástupiště u každé koleje, které doposud zobrazovaly jen textové zprávy, například stanici, ve které linka končí.
Původně od roku 1974 sloužil ukazatel v čele nástupiště pro strojvedoucího v případě mimořádné události a jízd mimo čas určený jízdním řádem. V kombinaci s výpisem intervalů mezi vlaky měli i cestující přibližnou informaci o času do příjezdu následujícího vlaku. Od roku 2001 se ve vybraných stanicích čas příjezdu vlaku zobrazoval na projekčních plochách na stěně za kolejištěm.
Podobné informace už mají cestující i na některých zastávkách tramvají a autobusů. I tam organizace Ropid sestavující trasy linek a jízdní řády připravuje postupné rozšíření na všechny zastávky. V současné době je projekt v pilotní fázi. Systém by měl fungovat také tak, že na LCD obrazovkách v autobusech cestující uvidí, v kolik ze zastávky, do které se autobus blíží, odjíždějí ostatní spoje.
zdroj: ČTK