Chovanec: První Češi by mohli dorazit z Ukrajiny po půlce března

Proces přesídlení 15 syrských dětí s rodinami z Jordánska do Česka je teprve v počátcích, nyní se vybírají vhodní adepti. Zatím není možné odhadnout, kdy by mohli tito uprchlíci přijet, řekl dnes poslancům v diskusi o české bezpečnostní a imigrační politice ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Naopak první volyňští Češi by mohli dorazit z Ukrajiny podle něho po polovině března.

Na přesídlení krajanů z celého světa vláda uvolnila v polovině ledna 66 milionů korun, využity by mohly být především pro Čechy na Ukrajině. Součástí vládního plánu z prosince je například bezplatné ubytování na půl roku až rok, finanční pomoc až 50.000 korun pro dospělé a 20.000 pro děti, asistence při stěhování a zajištění trvalého bydlení nebo zaměstnání a další pomoc.
 
Program vznikl v reakci na žádosti několika stovek krajanů z Ukrajiny o přesídlení do Česka.
 
V lednu vláda schválila udělení azylu vybraným uprchlíkům ze Sýrie, kteří jsou nyní kvůli válečnému konfliktu v Jordánsku. Půjde celkem o sedm desítek lidí.
 
Chovanec opět odmítl diskusi o kvótách pro uprchlíky z muslimského světa. Tuzemská komunita podle něho čítá asi 20.000 lidí a je velmi klidná. Pokud by Německo přijalo 140.000 lidí, komunita by narostla o pět procent, pokud by Česko přijalo 10.000 lidí, růst by činil polovinu. "Vnímáme to jako určité bezpečnostní riziko," podotkl Chovanec.
 
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) před poslanci řekl, že Česká republika není v současnosti bezprostředně vystavena hrozbě teroristického útoku. Chovanec poznamenal, že české úřady neevidují ani žádného takzvaného zahraničního bojovníka.
 
Česka se podle Sobotky na rozdíl od Rakouska, Německa a případně Polska přímo netýká ani záležitost navrátilců, tedy lidí, kteří se účastnili bojů na Blízkém východě. Nebezpečí je ale podle něho ve střední Evropě aktuální. Česko se na něj musí připravit, protože tito lidé mohou z okolních států do Česka přijet a rozvíjet tu své aktivity. Koalice proto podle Sobotky začala diskutovat o tom, jak posílit vedle armády a policie také zpravodajské služby tak, aby měly například lepší technické vybavení.
 
zdroj: ČTK

Sloupek